O veľkých mužoch a malej krajine

Autor: Monika Šusteková | 12.12.2012 o 0:14 | (upravené 12.12.2012 o 1:12) Karma článku: 11,80 | Prečítané:  1598x

Teória, že za dôležité udalosti v histórii sú zodpovední jednotlivci, je stále nesmierne populárna. Vnímať históriu ako autobiografiu veľkých mužov - pretože priznajme si, sú to bez výnimky muži - je typické aj pre našu krajinu. Kto bol vždy za všetko zodpovedný? Tiso? Havel? Mečiar? Dzurinda? Fico?

Predstava, že za významnými udalosťami v dejinách stáli rozhodnutia jednotlivcov, je však mylná. Česko-Slovensko že rozdelili Klaus s Mečiarom? Spory s Maďarmi že vyvolával Slota? Židov že posielal do transportov Tiso? Vo všetkých prípadoch sa pri takejto interpretácii slovenský národ len mlčky (a nesúhlasne) prizeral, ako charizmatický jednotlivec realizuje svoj nápad. Že to nedáva veľmi zmysel? Veď práve.

Úlohou historikov (ale aj novinárov) nie je len informovať o takýchto rozhodnutiach, ale najmä skúmať, čo za nimi stálo – a to väčšinou nemá s vôľou jednotlivca nič spoločné. Veľký muž je vždy len predstaviteľom už existujúcich síl (Fico, Mečiar), alebo síl, ktoré sám pomôže vytvoriť tým, že sa postaví do opozície voči vládnucej sile (Havel, Dzurinda). Tí druhí bývajú intelektuálmi cenenejší a vnímaní ako pozitívne postavy. Tí prví sa len vezú na chrbte prevládajúcich nálad v spoločnosti, sami ich nevytvárajú. Ich veľkosť spočíva v tom, že vedia presne odhadnúť, na akú vlnu naskočiť.1

Nerobme teda z Roberta Fica väčšieho muža, než akým v skutočnosti je. Prestaňme sa sústrediť na neho samotného, vnímať ho ako zdroj všetkého zla a rozčuľovať sa nad „jeho“ rozhodnutiami. Pozrime sa radšej na to, koho odrazom je, a prečo je na Slovensku toľko chrbátov, na ktorých sa môže už tak dlho viezť.

 

 

1 E.H. Carr: What is History?, Penguin books, London, 1990

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Architekt: Niektoré sedačky sú zámerne nepohodlné

Aké zásadné chyby robíme pri zariaďovaní obývačky a kam umiestniť televízor?

SVET

Muž zastrelil vo Fínsku starostku mesta a dve novinárky

Každú zasiahol ranami z pušky do hlavy a trupu.

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre milionárov: Neukazujú len bohatstvo, ale to, ako žijú

Sociálna sieť Rich Kids nie je pre každého.


Už ste čítali?