Prečo mal Kuly pravdu alebo odovzdávanie cien Radiohead Awards

Autor: Monika Šusteková | 5.3.2012 o 15:07 | (upravené 5.3.2012 o 16:29) Karma článku: 14,11 | Prečítané:  19716x

Spevák našej najpopulárnejšej kapely sa pred časom vyjadril, že keď si raz naladil Rádio FM, moderátor bol „na tyčku“ a hudba, ktorú hrali, bola „falošná celá, katastrofa čistá“. Včera večer mu bohužiaľ určite dala za pravdu drvivá väčšina divákov, ktorí sledovali priamy prenos z odovzdávania cien Radiohead Awards.

 

Rádio FM je pre mňa taký malý slovenský zázrak. Keď začínalo, neverila som, že prežije viac ako pár mesiacov. Prežilo, a je vynikajúce. Má samozrejme aj svoje muchy, ale v rámci médií v našej krajine pôsobí naozaj ako zjavenie. Ak by ho chcel opäť nejaký minister s dušou rockera zrušiť, prvá pôjdem protestovať na námestie.

Situácia na slovenskej hudobnej scéne je síce smutná, ale svojím spôsobom normálna. Proti sebe stoja mainstreamové médiá, vysielajúce komerčnú hudbu, a malé, verejnoprávne Rádio FM, ktorého hudba síce nie je alternatívna v pravom slova zmysle, ale je alternatívou k Desmodu a im podobným.

Po spojení rozhlasu a televízie dostalo toto skvelé malé rádio šancu vysielať odovzdávanie svojich ocenení na STV2. V nedeľu večer v prime-time. A už po druhýkrát túto šancu nielenže premárnilo, ale urobilo slovenskej alternatívnej hudbe medvediu službu. Priamy prenos na STV je veľkou šancou odprezentovať to najlepšie, čo na tejto scéne existuje. Rádio FM ho však poňalo ako šancu dať priestor úplným nováčikom, kapelám, ktoré nie sú známe či obľúbené dokonca ani len v rámci jeho vlastného mikrokozmu.

A tak namiesto toho, aby „nealternatívni“ diváci a nádejní budúci poslucháči zistili, že na Slovensku máme kapely ako Para, Uniques, či Puding Pani Elvisovej (ktorých single boli právom nominované), mohli si pozrieť totálne amatérske vystúpenia neznámych nových kapiel, falošných, nudných, patriacich do garáže či do klubov pre 50 ľudí. K tomu zúfalo nevtipný a nepripravený moderátor, pýtajúci sa Juraja Kušnierika, ako mu to napadlo, dávať ceny za prínos v hudbe, pričom išlo o nápad samotného rádia. Nezachránili to ani čestné výnimky, ako úvodní Billy Barman, či originálne spojenie Pjoni&Ink Midget s kapelou Čad.

Baláž s Hubinákom boli tentokrát presunutí do zákulisia, kde znevažovali ceny ironickými otázkami „Aké si myslíte, že vám toto ocenenie otvorí brány?“. Daniel Baláž ako člen poroty kritikov v priamom prenose priznal, že si ani nepamätá, ako hlasoval, a že má dokonca problém jednotlivé kapely rozlíšiť. Akú hodnotu to dáva týmto oceneniam? Prečo sa tváriť takto „cool“ a infantilne zhadzovať niečo, čo dlhé mesiace predtým v rádiu intenzívne promovali? Amatérizmus z celého podujatia presakoval rovnako ako pot na čelách všetkých vystupujúcich, ktorým zjavne chýbala maskérka. Zlé prestrihy, zlé načasovanie džinglov, hrozný zvuk.

Rádio FM tak samých seba i slovenskú alternatívnu scénu prezentovalo ako bandu amatérov, čo môže byť len vodou na mlyn ľuďom ako Kuly, ale bohužiaľ aj budúcemu ministrovi kultúry, ktorý príde už o pár dní. Mrzí ma to o to viac, že ide o moje obľúbené rádio a moju obľúbenú hudbu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?