O politicky nekorektných hrdinoch

Autor: Monika Šusteková | 17.7.2014 o 10:00 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1183x

Okolo politickej korektnosti šíria jej odporcovia auru akéhosi nebezpečného orwellovského newspeaku a považujú ju za cenzúru, za porušovanie slobody slova.  Za týmto názorom však stojí nepochopenie konceptu slobody ako takej. Sloboda nikdy nie je absolútna, končí tam, kde sa začína sloboda niekoho iného. To, že príslušníci menšín nechcú byť urážaní a stereotypizovaní, nie je o politickej korektnosti, je to základné ľudské právo. A na tom, že niekto odmieta rešpektovať právo iných na to, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s ľuďmi a bez urážania, nie je vôbec nič hrdinské.

Odporcia politickej korektnosti tvrdia, že sa ňou potiera “zdravý sedliacky rozum”. Liberáli im vraj chcú zakázať hovoriť pravdu. Korektnosť nám však nezakazuje o veciach hovoriť, upravuje len jazyk, ktorým o nich hovoríme. Korektne, teda slušne a bez urážok, sa dá predsa hovoriť o čomkoľvek. Politická korektnosť nikomu neberie právo vyjadriť svoj názor, berie mu len “právo” byť rasistický, homofóbny či sexistický.

Byť politicky korektným totiž neznamená nič iné než vyjadrovať sa slušne, citlivo, tolerantne a s rešpektom voči iným; neurážať ľudí len preto, že sú iní ako my.

Svet bez politickej korektnosti (a teda bez slušnosti) je svetom bez hodnôt. Je svetom, kde si každý môže hovoriť čo chce, a každý názor je rovnako dobrý a prijateľný. Privilegovaným príslušníkom väčšiny tento stav vyhovuje, pretože oni si predsa môžu hovoriť, ako im zobák narástol, a nemusia sa obmedzovať. 

Problémom politickej korektnosti je, že občas sa stáva, že dané slová si nevyberie daná skupina sama, ale vyberie im ich opäť privilegovaná väčšina, hoci možno s dobrým úmyslom. Takéto výrazy sa potom zákonite stretnú s posmeškami, a často sú celkom absurdné. V mnohých prípadoch ide o niečo, čo pritom danej menšine vôbec neprekáža. Tieto absurdity sú však potom často používané ako argument proti politickej korektnosti. Takže, nie, korektnosť nie je o tom, že nám niekto chce brať Vianoce, a miesto toho želať zimné sviatky.  Avšak slová ako Róm či gej si dané menšiny vybrali samé, a preto by mali byť rešpektované.

Jedna z definícií politickej korektnosti hovorí, že ide o “vyhýbanie sa takým slovám, výrazom a skutkom, ktoré by mohli vylúčiť, marginalizovať alebo uraziť ľudí, ktorí sú spoločensky znevýhodnení alebo diskriminovaní. O aké slová ide? Tak napríklad cigáň, buzerant, rákosník či neger.

Je nutné priznať si, že náš jazyk je plný takýchto hanlivých výrazov, ktoré vytvárajú podvedomé predsudky. Sú nabité skrytým vyznamom a plné negatívnych konotácií. Smerujú naše vyjadrovanie celkom iným spôsobom, ako neutrálne slová, , búrajú mantinely, umožňujú extrémnosť vo vyjadrovaní.

Treba si však uvedomiť, že to, že sme s učitými slovami vyrastali a bežne ich počúvali či dokonca sami používali, neznamená, že sú v poriadku. Ľudia, ktorí takéto výrazy používajú, sa hrdia tým, že oni sa neboja nazývať veci pravým menom. Nechápu a nechcú chápať, že ide o extrémizmus, a neutrálne slová ako Róm či gej považujú za akési eufemizmy.

Bohužiaľ, samotná korektnosť vo vyjadrovaní nie je finálnym riešením, ale je dôležitým prvým krokom k tomu, aby sa zabránilo urážaniu, podnecovaniu neznášanlivosti a diskriminácii.

Naozaj totiž nie je v poriadku, a už vôbec nie hrdinstvom, keď niekto vyzýva na strieľanie špinavých, nedonosených cigáňov. A rovnako nie je hrdinstvom ani to, keď niekto vyhlasuje gejov za chorých. Je správne, že v dôsledku svojich vyjadrení jeden aj druhý prišli o zamestnanie. Je nutné, aby predsudky a hanlivé výrazy pre inakosť začali byť považované za spoločensky neprijateľné. 

Znakom tolerantnej spoločnosti je totiž aj to, že určité veci sú v nej netolerovateľné.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?