Pastiersky list vyzval na Pochod za život. Škoda, že z nesprávnych dôvodov

Autor: Monika Šusteková | 8.9.2015 o 0:05 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  1994x

Konferencia biskupov Slovenska v nedeľu vydala pastiersky list, v ktorom vyzvala ľudí k účasti na Pochode za život. 

Dôvodom, pre ktorý by mali veriaci pochodovať, má byť to, že „rozkladné klamstvo o najhlbších základoch ľudskej spoločnosti sa dokáže prezentovať ako neškodný postoj; ako jeden z mnohých názorov demokratického dialógu, ako právo na osobnú mienku.” Ako príklad takéhoto rozkladného klamstva uvádza list pol roka starý článok z časopisu Trend.V tomto texte sa podľa KBS “Materstvo ženy ako prirodzená požiadavka označuje za predsudok”. V liste sa cituje pasáž z daného článku o tom, že „princíp ženy rodičky ostáva v spoločnosti hlboko zakorenený a to sa týka aj konzervatívneho Slovenska“, a hovorí, že “V logike tejto beznádeje sa potom na Slovensku hlboko zakorenená úcta k žene ako rodičke označuje za čosi konzervatívne, zastarané, nemoderné.”

Tak teda, nie. V článku sa nepíše, že úcta k žene ako rodičke je čosi zastarané. Píše sa tam, že materstvo ženy ako prirodzená požiadavka, teda princíp ženy-rodičky, je konzervatívny. Definovať slovo konzervatívny synonymami ako zastaraný a nemoderný je od konzervatívnej inštitúcie akou je KBS naozaj dosť sebakritické.  Biskupi buď úmyselne slová z článku prekrútili, alebo tam naozaj nevidia rozdiel.

Rozdiel tam ale je, a to dosť významný. Materstvo by naozaj nemalo byť očakávaním a požiadavkou spoločnosti na ženu, a už vôbec na takejto požiadavke nie je nič prirodzené. Žena nie je ženou len vtedy, ak je matkou-rodičkou. Materstvo nemôže byť požiadavkou, je to voľba ženy. Viete si predstaviť, že by vám jedného dňa zaklopal na dvere štátny či cirkevný úradník a prinútil vás mať dieťa, pretože je to prirodzenou požiadavkou spoločnosti? 

Okrem problému prekrucovania myšlienok z článku je problematické aj jeho spájanie s pochodom za život. Článok z Trendu totiž vôbec nehovorí o potratoch, hovorí o ľuďoch, ktorí sa, mimochodom presne tak ako samotní biskupi, rozhodli z vlastných dôvodov nemať deti. Biskupi to však vidia tak, že na takúto voľbu (iní) ľudia nemajú právo, a že to nie je z ich strany neškodný postoj a osobná mienka, ale rozkladné klamstvo.

Biskupov pobúrilo aj to, že podľa textu sú rodičia detí “vraj často oveľa sebeckejší ako bezdetné páry, ktoré sú vraj podľa niektorých štúdii pre komunitu prospešnejšie ako rodiny s deťmi”. Je naozaj zaujímavé, že biskupov tento fakt pobúril. Kňazi, mníšky, samotní biskupi či toľkokrát v liste citovaný pápež sú predsa tiež bezdetní z vlastného rozhodnutia. Žeby preto, že sú tak “vraj” pre komunitu prospešnejší?

Podľa organizátorov Pochodu za život je “súčasný stav natoľko vážny, že nás vyzýva ku konkrétnym činom, vyzýva nás postaviť sa za ochranu každého jedného človeka, vrátane každého nenarodeného dieťaťa.”

Naozaj je súčasný stav natoľko vážny? Len preto, že v Trende pred pol rokom vyšiel článok o pár ľuďoch z Ameriky, ktorí sa rozhodli nemať deti? Alebo preto, že počet potratov na Slovensku dlhodobo klesá?

Organizátori Pochodu píšu, že chcú Slovensko, “kde pomáhame bezbranným, chorým a núdznym” a sú presvedčení o “potrebe chrániť naozaj vždy a naozaj každý ľudský život”.

Ak je naozaj toto ich túžbou, mali biskupi vo svojom liste radšej citovať oveľa vážnejšie rozkladné klamstvá, prezentované ako neškodný postoj; ako jeden z mnohých názorov demokratického dialógu, ako právo na osobnú mienku. Tie klamstvá, ktoré šíri dobrý slovenský ľud denno-denne v komentároch pod článkami o núdznych a bezbranných utečencoch. To, že ich životy tiež treba vždy a naozaj chrániť, akosi biskupi vo včerajšom liste zabudli spomenúť.

 

http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/pastierske-listy-konferencie-biskupov-slovenska/c/pastiersky-list-biskupov-slovenska-k-narodnemu-pochodu-za-zivot-2015

http://www.etrend.sk/ekonomika/vdaka-ale-nebudem-mat-deti-preco-je-vyhodne-zit-zivot-bez-potomkov.html

http://pochodzazivot.sk/o-pochode-za-zivot-2015/

http://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/Pocet-potratov-klesa.aspx

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?